Wolontariat Europejski

Wolontariat Europejski, czyli European Voluntary Service (EVS) - to akcja umożliwiająca wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Programu i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną.

 

Działania realizowane są dzięki współfinansowaniu przez Komisję Europejską w ramach programu "Młodzież w działaniu" oraz "ERASMUS+". 

 

Chcesz wyjechać albo dowiedzieć się czegoś więcej? 

 napisz: evs@elblageuropa.pl

zadzwoń: 55 643 43 12 lub Skype: Eurodesk_Elblag

przyjdź: Warszawska 55, Elbląg

 Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. :) 

 

 

ABC Wolontariatu Europejskiego...

 ...czyli co trzeba wiedzieć o Wolontariacie Europejskim?

 
 

1. Wolontariat Europejski to nie wakacje! 

! Celem projektów Wolontariatu Europejskiego nie jest sam wyjazd za granicę, ale przede wszystkim realizacja zorganizowanego działania na rzecz społeczności lokalnej. Poznania innego kraju, jego kultury i mieszkańców jest wpisany w każdy projekt. Możesz poświęcić czas na wypoczynek i podróże w czasie urlopu.

2. Możesz wziąć udział tylko w jednym projekcie Wolontariatu Europejskiego. Zobowiązany jesteś do podpisania specjalnego oświadczenia w tej kwestii. Ważne jest więc, żeby decyzja o udziale w projekcie była w pełni świadoma. Warto się zastanowić, jak najlepiej chcemy tę szansę wykorzystać.

3. Wolontariat Europejski może wiązać się z wydatkami. Zgodnie z Kartą Wolontariatu Europejskiego, będącą zbiorem podstawowych zasad, Wolontariat Europejski nie może pociągać za sobą żadnych kosztów dla wolontariuszy. Dopuszcza się jednak wkład finansowy wolontariusza w koszty podróży w wysokości nie przekraczającej 10% kosztów podróży.

4. Wolontariusz ma wpływ na wybór projektu i może decydować o kształcie projektu. Możesz skorzystać z oferty projektów przedstawionej przez organizację, albo sam wybrać Organizację Goszczącą, w której będzie realizować swoje działanie. To właśnie współpraca między Tobą a organizacjami decyduje o powodzeniu projektu

5. Wolontariat Europejski to sposób na zdobycie doświadczenia i uczenie się. Jest to kluczowy element projektów Wolontariatu Europejskiego. Udział w projekcie daje Ci możliwość zdobycia wiary we własne możliwości w nowych sytuacjach życiowych oraz nabycie lub rozwinięcie umiejętności i wiedzy zgodnej z Twoimi zainteresowaniami.

6. Wolontariat Europejski to nie tylko Europa. Można powiedzieć, że Wolontariat Europejski to cały świat, jak np. Boliwia, Ekwador, Indonezja.

 

Co organizacja goszcząca / wysyłająca powinna wiedzieć o tobie?

Aby ułatwić kontakt i współpracę z organizacją goszczącą / wysyłającą, zbierz wcześniej kilka niezbędnych informacji o sobie:
  • dane osobowe, wiek, płeć, pochodzenie;
  • stan zdrowia;
  • sytuacja rodzinna;
  • stosunek do innych kultur, religii;
  • czy byłeś wcześniej karany?
  • zainteresowania, predyspozycje;
  • twoje mocne i słabe strony (cechy charakteru)
  • rodzaj zadań jakie chciałbyś wykonywać, a jakich nie chciałbyś wykonywać;
  • czy wolisz pracę indywidualną, czy grupową?
  • umiejętności, znajomość języka (nie są konieczne!)
  • preferencje dotyczące zakwaterowania;
  • oczekiwania wobec organizacji goszczącej i wysyłającej;
  • jak planujesz wykorzystać zdobyte doświadczenie?